Distinguished Service Award

1974-       Norman Ashcraft

               Dan Johnson

1975-       Betty Hawkins

               Paul Person

1976-       Don and Ruth Metz

1977-       Harry and Alberta Weldon

1978-       Barbara Bellows

1979-       John Paxton ’71 and Kathy Paxton ‘69

     John Suedbeck

1980-       Jan Nelson ‘73

1981-       John Schatzlein ‘71 and Helen Schatzlein ‘71

1982-       Jon Wefald

1983-       Gregory Diemer

1984-       Robert Aufenthie

1985-       David Drown

Outstanding Alumni Award

1986-       Virginia Callens Gregg ’72

1987-       John Schatzlein ’71

1988-       Betty Lockwood ’84

Alumni Achievement Awards

1989-       David Musser ’81

               Beth Kirkpatrick ’73

               Diane M. Butterfield ’72

               Paula M. Nelson ’72

               Terrence R. Fogarty ’82

1990-       Robert Bitzan ’71

               James D. Bovre ’75

               Lee K. French ’72

               Joann French ’75

               Michael Springman ’73     

1991-       Thomas Jumer ’74

               Julie Bleyhl ’84

1992-       Christine Hansvick ’71

               Kunihide Toyoda ’75

               David Grong ’72

1993-       Bruce M. Mattson ’73

               Bruce A. Morgan ’73

               David B. Potter ’77

1994-       Mary Jane Lindholm ’83

               Jim Hubley ’74

               Bart Sutter ’72

1995-       Rodney Cardinal ’71

               Rosalie Dehli ’71

               Janis Falteisek ’74

               Ann John ’78

1996-       Sara J. White ’83

               Alicia Johnson ’77

               Dirk Vandewalle ’78

 

1997-       Alan Anderson ’79

               Scott Emmons ’83

               Scott Sinclair ’83

1998-       Bruce Aune ’71

               Jim Bothmer ’73

               Scott Sorenson ’79

1999-       Tom Morin ’79

               Sue Morin ’79

2000-       Michael Sieve ’75

               Maren Larson ’89

               Clarence Hightower ’77

2001-       Mike Bjerkesett ’71

               Lionel Bolden ’76

               Russ Stanton ’74

2002-       Bob Gunther ’77

               Mark Edelmann ’75

               Howard Miller ‘81

2003-       Craig Wolter ’89

               Terry Culhane ’78

               Valerie Swanson ’76

2004-       Isiah Whitlock ’76

               Keith Burau  ’73

               Dorene Kronke-McCourt ’73

2005-       Mick Joyce ’75

               Jeff Gadbois ’75

2006-       Jo Ann Buysse ’76

               Ross Zirkle ’78

               Kurt Greniger ’87

               Deeann Griebel ’80

2007-       Alan Radke ‘73

               Carol Heen ‘71

               Thomas Jackson Jr. ‘85

2008-       Mark Sunwall ’74 

     Robert Norbie ’74 

     Annette Atkins ’72

2009-       Dene Thomas ‘78

               Steve Binder ‘79

2010-       Jim Norton ‘78

               Reed Eckstrom ‘79

               Ken Norton ‘81

               JoAnn Fredrickson ‘84

2011-       Michael Holmes ‘85

               Brian Mastre ‘92

               Anne Pryor ‘82

               Jon Vezner ‘76

2012-       Debra Morgan ‘79

               Clayton Schwerin ‘77

David Christensen ‘75

2013-       Chuck Howe '75 

Homer Chan '77

Mark Nook '80

2014-       Bill Hanson '77

Dona and Andy Kubat '76

Kris Taylor '87

2015-       Steve Baumann '74

Mark Diekmann '83

Gene '71 and Lucy '75 Tokheim

2016-       Bill Fenske '84

Jerry '71 and Ricke '73 Bly

Ann Roemen '84

2017-       Sheila Anderson '95

Craig Porter '79

Curtis Weber '80

2018-       Eldean Maschoff '71

Susan McGaughey '72

Jim Schlenner '79