Alumni Achievement Awards

1989-       David Musser ’81

1989-       Beth Kirkpatrick ’73

1989-       Diane M. Butterfield ’72

1989-       Paula M. Nelson ’72

1989-       Terrence R. Fogarty ’82

1990-       Robert Bitzan ’71

1990-       James D. Bovre ’75

1990-       Lee K. French ’72

1990-       Joann French ’75

1990-       Michael Springman ’73     

1991-       Thomas Jumer ’74

1991-       Julie Bleyhl ’84

1992-       Christine Hansvick ’71

1992-       Kunihide Toyoda ’75

1992-       David Grong ’72

1993-       Bruce M. Mattson ’73

1993-       Bruce A. Morgan ’73

1993-       David B. Potter ’77

1994-       Mary Jane Lindholm ’83

1994-       Jim Hubley ’74

1994-       Bart Sutter ’72

1995-       Rodney Cardinal ’71

1995-       Rosalie Dehli ’71

1995-       Janis Falteisek ’74

1995-       Ann John ’78

1996-       Sara J. White ’83

1996-       Alicia Johnson ’77

1996-       Dirk Vandewalle ’78

1997-       Alan Anderson ’79

1997-       Scott Emmons ’83

1997-       Scott Sinclair ’83

1998-       Bruce Aune ’71

1998-       Jim Bothmer ’73

1998-       Scott Sorenson ’79

1999-       Tom Morin ’79

1999-       Sue Morin ’79

2000-       Michael Sieve ’75

2000-       Maren Larson ’89

2000-       Clarence Hightower ’77

2001-       Mike Bjerkesett ’71

2001-       Lionel Bolden ’76

2001-       Russ Stanton ’74

2002-       Bob Gunther ’77

2002-       Mark Edelmann ’75

2002-       Howard Miller ‘81

2003-       Craig Wolter ’89

2003-       Terry Culhane ’78

2003-       Valerie Swanson ’76

2004-       Isiah Whitlock ’76

2004-       Keith Burau  ’73

2004-       Dorene Kronke-McCourt ’73

2005-       Mick Joyce ’75

2005-       Jeff Gadbois ’75

2006-       Jo Ann Buysse ’76

2006-       Ross Zirkle ’78

2006-       Kurt Greniger ’87

2006-       Deeann Griebel ’80

2007-       Alan Radke ‘73

2007-       Carol Heen ‘71

2007-       Thomas Jackson Jr. ‘85

2008-       Mark Sunwall ’74 

2008-       Robert Norbie ’74 

2008-       Annette Atkins ’72

2009-       Dene Thomas ‘78

2009-       Steve Binder ‘79

2010-       Jim Norton ‘78

2010-       Reed Eckstrom ‘79

2010-       Ken Norton ‘81

2010-       JoAnn Fredrickson ‘84

2011-       Michael Holmes ‘85

2011-       Brian Mastre ‘92

2011-       Anne Pryor ‘82

2011-       Jon Vezner ‘76

2012-       Debra Morgan ‘79

2012-       Clayton Schwerin ‘77

2012-       David Christensen ‘75

2013-       Chuck Howe '75 

2013-       Homer Chan '77

2013-       Mark Nook '80

2014-       Bill Hanson '77

2014-       Dona and Andy Kubat '76

2014- Kris Taylor '87

2015-       Steve Baumann '74

2015-       Mark Diekmann '83

2015-       Gene '71 and Lucy '75 Tokheim

2016-       Bill Fenske '84

2016- Jerry '71 and Ricke '73 Bly

2016- Ann Roemen '84

2017-       Sheila Anderson '95

2017-       Craig Porter '79

2017-       Curtis Weber '80

2018-       Eldean Maschoff '71

2018-       Susan McGaughey '72

2018-       Jim Schlenner '79

2019-       Phyllis Hitchcock '77

2019-       Brian Luke '75

2019-       Kristi Mukomela '80

Distinguished Service Award

1974-       Norman Ashcraft

1974-       Dan Johnson

1975-       Betty Hawkins

1975-       Paul Person

1976-       Don and Ruth Metz

1977-       Harry and Alberta Weldon

1978-       Barbara Bellows

1979-       John Paxton ’71 and Kathy Paxton ‘69

1979-       John Suedbeck

1980-       Jan Nelson ‘73

1981-       John Schatzlein ‘71 and Helen Schatzlein ‘71

1982-       Jon Wefald

1983-       Gregory Diemer

1984-       Robert Aufenthie

1985-       David Drown

Outstanding Alumni Award

1986-       Virginia Callens Gregg ’72

1987-       John Schatzlein ’71

1988-       Betty Lockwood ’84